synagoga

Wykład – Exodus gdański. Żydzi w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 1933-1939

dr Krzysztof Ulanowski  (Uniwersytet Gdański)

Zakład Antropologii Społecznej
Nauki o Kulturze i Religii

Prezentacja opowiada o latach 1930-1939 w Wolnym Mieście Gdańsku, mając na uwadze przede wszystkim losy zamieszkującej Gdańsk mniejszości żydowskiej i relacji żydowsko-niemieckich. To w pewnym sensie kronika przemocy, rejestrująca i nawiązująca do nasilających się aktów faszystowskiego terroru wobec mniejszości żydowskiej na wszelkich płaszczyznach życia politycznego, społecznego i religijnego.

Fot. Fotopolska.eu

01 kw. 2022

Wstęp wolny,

7. SHALOM POLIN Gdański Festiwal Kultury Żydowskiej

7. SHALOM POLIN Gdański Festiwal Kultury Żydowskiej

dr Krzysztof Ulanowski

Adiunkt na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego w katedrze antropologii społecznej. Jego główne zainteresowania naukowe dotyczą antropologii, religioznawstwa, historii, filologii klasycznej i orientalistyki. Główne zainteresowania badawcze: badanie wpływów cywilizacji mezopotamskiej na cywilizacje helleńskie (i hellenistyczne), różnice między religią, magią i wróżbiarstwem w historii i współczesności, antropologia kultur antycznych, granice między religiami i kulturami, różnice między świętością i wykluczeniem w sferze religijnej, a także problemy mniejszości religijnych na Pomorzu i obrzędów magicznych współczesnego świata.
    Przynależność do organizacji naukowych: Polskie Towarzystwo Orientalistyczne Classical Association in London (CA), Society of Biblical Literature (SBL), International Association for Assyriology (IAA), Societas Philologa Polonorum (PTF), General Association of Mediterranean Archeology (GAMA). Był członkiem zarządu międzynarodowego Projektu Melammu i członkiem Projektu Sage, prowadził badania zarówno w ośrodkach akademickich w Paryżu, Padwie, Atenach oraz w Meksyku, Bhutanie i na Podlasiu. Jest autorem ponad pięćdziesięciu publikacji: książek i artykułów naukowych. Ostatnia publikacja poświęcona jest jednemu z najbardziej fascynujących zjawisk religijnych, jakim jest wróżenie i wpływy religijne oraz interakcje między cywilizacjami: Ulanowski K. (2021). Neo-Assyrian and Greek Divination in War. Brill, Leiden, Boston.