7. SHALOM POLIN Gdański Festiwal Kultury Żydowskiej

Harmonogram

PIĄTEK / 01.04.2022

15:00 - 15:45
Exodus gdański. Żydzi w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 1933-1939
Prowadzący:
dr Krzysztof Ulanowski
16:00 - 16:45
Spotkanie z artystką Marią Ka - Jidysz, electro i kolejne kroki w XXI wiek
Prowadzący:
Krystyna Weiher-Sitkiewicz, Maria „Ka” Kawska
17:00 - 17;45
Izraelski twist czyli kuchnia współczesnego Izraela - opowieść wraz z degustacją
(JAFFA eat & drink – restauracja izraelska)
Prowadzący:
Ola i Sławek Kalkowscy
18:00 - 19:30
BLOK FILMOWY I : MIŁOŚĆ W CZASACH ZAGŁADY
(Love, it was not) reż. Maya Sarfaty, Izrael, Austria, 2020, 83 min.

SOBOTA / 02.04.2022

11:00 - 12:45
Warsztaty kulinarne Latkes, latkes - żydowskie placki ziemniaczane
dr Wojciech Śledź (Towarzystwo Polsko-Izraelskie Wspólne Dziedzictwo Moreshet Meshutefet)
Prowadzący:
Wojciech Śledź
13:00 - 13:45
Warsztaty językowe Jidysz dla początkujących
Prowadzący:
Maria „Ka” Kawska
14:00 - 14:45
BLOK FILMOWY II KRÓTKIE FORMY WARSAW JEWISH FILM FESTIVAL vol. 1 , 49 min.
15:00 - 15:45
BLOK FILMOWY III DOWÓD TOŻSAMOŚCI
reż. Mikołaj Grynberg, Polska, 2021, 41 mi
16:00 - 17:30
Spotkanie autorskie Patrycja Dołowy Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci
(Wydawnictwo Czarne 2022)
Prowadzący:
Krystyna Weiher-Sitkiewicz, Patrycja Dołowy
17:30 - 21:00
BLOK FILMOWY IV MAM NA IMIĘ SARA+ spotkanie z odtwórczynią głównej roli ZUZANNĄ SUROWY
(My Name Is Sara) reż. Steven Oritt, USA, Polska 2019, 111 min.
Prowadzący:
Krystyna Weiher-Sitkiewicz, Zuzanna Surowy

NIEDZIELA / 03.04.2022

12:00 - 12:45
Warsztaty językowe Alfabet hebrajski
Prowadzący:
dr Martyna Wielewska – Baka
13:00 - 13:55
BLOK FILMOWY V KRÓTKIE FORMY WARSAW JEWISH FILM FESTIVAL vol . 2 , 56 min
14:00 - 14:45
Wykład Współczesna literatura Izraela
Prowadzący:
Urszula Rybicka
15:00 - 16:30
Spotkanie autorskie Rafał Hetman Izbica, Izbica
(Wydawnictwo Czarne 2021) – prowadzenie dr Rafał Kowalski (Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku)
Prowadzący:
Rafał Hetman, Rafał Kowalski
16:45 - 17:30
Wykład Kilka słów o kinie izraelskim - na czym polega konflikt między Izraelem a Palestyną?
Prowadzący:
dr Martyna Wielewska – Baka
17:30 - 19:30
BLOK FILMOWY VI : PUSTYNNE JABŁKA
reż. Arik Lubetzky, Matti Harari, Izrael, 2014, 87 min,
19:15 - 21:00
BLOK FILMOWY VII ZERO MOTYWACJI
reż. Talya Lavie, 2014, Izrael, 100 min.
dr Krzysztof Ulanowski
dr Krzysztof Ulanowski
Adiunkt na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego w katedrze antropologii społecznej. Jego główne zainteresowania naukowe dotyczą antropologii, religioznawstwa, historii, filologii klasycznej i orientalistyki. Główne zainteresowania badawcze: badanie wpływów cywilizacji mezopotamskiej na cywilizacje helleńskie (i hellenistyczne), różnice między religią, magią i wróżbiarstwem w historii i współczesności, antropologia kultur antycznych, granice między religiami i kulturami, różnice między świętością i wykluczeniem w sferze religijnej, a także problemy mniejszości religijnych na Pomorzu i obrzędów magicznych współczesnego świata. Przynależność do organizacji naukowych: Polskie Towarzystwo Orientalistyczne Classical Association in London (CA), Society of Biblical Literature (SBL), International Association for Assyriology (IAA), Societas Philologa Polonorum (PTF), General Association of Mediterranean Archeology (GAMA). Był członkiem zarządu międzynarodowego Projektu Melammu i członkiem Projektu Sage, prowadził badania zarówno w ośrodkach akademickich w Paryżu, Padwie, Atenach oraz w Meksyku, Bhutanie i na Podlasiu. Jest autorem ponad pięćdziesięciu publikacji: książek i artykułów naukowych. Ostatnia publikacja poświęcona jest jednemu z najbardziej fascynujących zjawisk religijnych, jakim jest wróżenie i wpływy religijne oraz interakcje między cywilizacjami: Ulanowski K. (2021). Neo-Assyrian and Greek Divination in War. Brill, Leiden, Boston.
Krystyna Weiher-Sitkiewicz
Maria „Ka” Kawska
Maria „Ka” Kawska
Maria Ka | Maria Kawska – wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów wykonująca materiał muzyczny w wielu językach, obecnie przede wszystkim w j. jidysz. Laureatka Nagrody Publiczności i Nagrody Jury w kat. „Najlepsza nowa piosenka jidysz” przyznanej w 2021 r. przez Instytut Muzyki Żydowskiej w Brazylii. Jej muzyka była obecna i recenzowana w największych żydowskich światowych magazynach, m.in. w amerykańskim „Forverts | the Forward” i „Yiddishistke”. Występowała m.in. podczas festiwali Yiddish New York, Weimarer Filmsommer, Open’er, Juedische Woche Leipzig i Zbliżenia, współpracuje lub współpracowała z instytucjami: Polnisches Institut Berlin, Muzeum POLIN, Miasto Gdańsk i Uniwersytet Gdański. Jako aktorka wzięła udział w amerykańsko–polskiej koprodukcji nt. dziejów Archiwum Ringelbluma pt. Who will write our history? (premiera: 2018r.). W gdańskiej synagodze prowadzi wykłady w ramach Uniwersytetu Otwartego Bejt – Meir oraz zajęcia śpiewu w języku jidysz. Jej główny dorobek płytowy to Muzyka do zaginionego filmu jidysz ( 2018), inspirowana zagubionym obrazem Tkies kaf, oraz Di arumike welt – Nowa Rzeczywistość ( 2020 ), solowy album stworzony w czasie pandemii, pozytywnie zrecenzowany przez największe żydowsko – amerykańskie źródła. Jest autorką m.in. koncertów: Szpilki wokół poezji i biografii Zuzanny Ginczanki, Rytm 19/68 – z poezją i na okoliczność 50. rocznicy wydarzeń Marca’68 oraz autorskiego Achsanjes – Ukrycia pierwszego napisanego w całości w jidysz. Aktualnie pracuje nad materiałem Der Hemszech = Kontynuacja, wykonywanym z zespołem, inspirowanym niewidzialnymi kobiecymi historiami, oraz Di szajchesn – Połączenia, łączącym w swej strukturze 3 języki i 3 formuły etnicznej tożsamości. Jej twórczość skupiona jest przede wszystkim na eksplorowaniu tematyki kobiecości, unaocznianiu jej w przestrzeni publicznej i wypełnianiu kobiecym potencjałem luki w dotychczasowej patriarchalnej narracji. Jej muzyczne formy składają się z reguły w połowie z istniejących żydowskich utworów w nowoczesnych aranżacjach, w połowie z utworów w j. jidysz napisanych współcześnie. Oprócz działalności muzycznej, bada kulturę żydowską, zwłaszcza kinematografię i język jidysz, rolę kobiet w żydowskim świecie oraz zagadnienia związane z Holokaustem. Jej praca magisterska pt. Kobiety <> kinematografii żydowskiej w Polsce. Bohaterki i aktorki otrzymała wyróżnienie w V konkursie im. Majera Bałabana na najlepsze prace doktorskie i magisterskie o tematyce żydowskiej organizowanym przez Żydowski Instytut Historyczny. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. Z wykształcenia judaistka i psycholożka – absolwentka obu kierunków na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Ola i Sławek Kalkowscy
Wojciech Śledź
Wojciech Śledź
Patrycja Dołowy
Patrycja Dołowy
pisarka, artystka multimedialna, działaczka społeczna, popularyzatorka nauki i sztuki. Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Fotografii Artystycznej Wyższych Szkół Fotograficznych we Wrocławiu. Kieruje BioCentrum Edukacji Naukowej i wykłada na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat zajmuje się problematyką tożsamości i pamięci. W swojej pracy bazuje na historii mówionej i świadectwach. Ma na koncie ponad 60 wystaw w Polsce i zagranicą. Prace i teksty publikuje w prasie, w pismach artystycznych i kulturalnych. Jest autorką książki Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu, współautorką książek Miasto oczami kobiet (razem z Justyną Biernacką), 25 rozmów na 25-lecie, Przecież ich nie zostawię (pod red. Magdaleny Kicińskiej i Moniki Sznajderman), rozdziałów w publikacjach zbiorowych oraz sztuk teatralnych, m.in. Wanda (z Sylwią Chutnik), Hideout/Kryjówka, Dziady. Twierdza Brześć, Matki, Hindełe, siostra Sztukmistrza, Paulina (z Michelle Levy). Trzykrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystka Asylum Arts i Tarbut Fellowship, laureatka nagród, w tym Nagrody im. Karola Sabatha za najlepszy tekst popularnonaukowy w polskiej prasie i wyróżnienia na festiwalu teatralnym Kontrapunkt za scenariusz Hideout/Kryjówka.
Zuzanna Surowy
Zuzanna Surowy
‎Nazywam się Zuzanna Surowy i jestem ‎‎aktorką‎ ‎ Urodziłam się w 2002 roku. Jestem bardzo aktywna i ambitna. Mam poczucie humoru i zawsze dobrą energię. Uwielbiam się doskonalić i uczyć nowych rzeczy.‎
dr Martyna Wielewska – Baka
dr Martyna Wielewska – Baka
doktor nauk humanistycznych, tutor akademicki, adiunkt w Zakładzie Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej w Instytucie Filologii Polskiej na UG. Autorka monografii "Projekt interdyskursu. O tekstowym przekraczaniu granic między naukami w twórczości Michała Hellera" (Gdańsk, 2020). Członkini redakcji naukowego czasopisma „Jednak Książki. Gdańskie Czasopismo Humanistyczne”. Aktywnie działa również w ramach Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG. Jej naukowe i pozanaukowe zainteresowania skupiają się na kulturowych, społecznych i geopolitycznych aspektach konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Obecnie pracuje nad książką o tej tematyce.
Urszula Rybicka
Urszula Rybicka
jest publicystką, recenzentką i edukatorką. Ukończyła Uniwersytet Wrocławski. Jest założycielką i redaktorką Żydoteki – jedynego polskiego medium o literaturze żydowskiej. Czytelnikom przybliża przede wszystkim literaturę i kulturę Żydów. Prowadzi wykłady, warsztaty i spotkania autorskie poświęcone tematyce żydowskiej. Prowadzi Fundację Żydoteka, której celem jest popularyzacja kultury i historii Żydów. Za swoje działania otrzymała wyróżnienie w konkursie Nagroda POLIN 2021, a jej projekt Żydowski Wrocław jest realizowany w 2021 roku w ramach Stypendium Artystycznego Prezydenta Wrocławia.
Rafał Hetman
Rafał Kowalski
Rafał Kowalski
dr Rafał Kowalski Zastępca kierownika w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk humanistycznych UW w zakresie nauk o polityce. W przeszłości dziennikarz m.in. „Gazety Wyborczej”. Badacz relacji polsko-żydowskich, dziejów i kultury narodu żydowskiego oraz państwa Izrael. Na całym świecie zbiera wspomnienia płockich Żydów w bezpośrednich rozmowach z nimi i ich bliskimi. Jest autorem książek: „Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska” (2016, nominacja do tytułu Płocczanin Roku 2017), „Płoccy wypędzeni. Marzec’68” (2018), „Być dla kogoś. Hanna Witt-Paszta” (2018). Współautorem (z Mariuszem Piotrowskim) reportażu książkowego „Szacun. Andrzej Marszałek” (2017). Twórcą scenariusza sztuki teatralnej „Czarne czereśnie” (2016, nominacja do Srebrnych Masek – corocznych nagród przyznawanych przez Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru). Ta opowieść o płockim Żydzie Liberze Taubie była w repertuarze Teatru Dramatycznego w Płocku. Gościnnie została zagrana w ramach festiwalu Warszawa Singera i Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Jest autorem wystawy „Szuflada. Fotografie płockich Żydów”. Złożyły się na nią zdjęcia, które odnalazł w domowych archiwach bohaterów swoich książek i pokazał je światu po raz pierwszy. Wystawa swój wernisaż miała w Muzeum Żydów Mazowieckich w 2017 r. Dwie młode płocczanki, Bogumiła Szkoda i Magdalena Kalwas, zainspirowane jego książką „Raz jeszcze…” napisały scenariusz i wyreżyserowały sztukę o płockich Żydówkach zatytułowaną „Ostatni telefon”. Jej premiera odbyła się w MŻM w 2017 r. O płocczanach pochodzenia żydowskiego opowiadał m.in.: na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, w stołecznym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Sopotu, Instytucie Polskim w Tel Avivie, na zaproszenie stowarzyszenia Wielokulturowy Gostynin. Miał na ten temat zajęcia m.in. z uczestnikami płockiego Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, osadzonymi w Zakładzie Karnym w Płocku, uczniami płockich szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Organizuje (lub współorganizuje) i prowadzi szereg otwartych działań dla propagowania relacji polsko-żydowskiej: spotkań autorskich, wystaw, warsztatów, prelekcji, koncertów, pokazów filmowych, w Płocku i nie tylko. Wśród jego zainteresowań są reportaż, literatura amerykańska i izraelska, teatr. Kibicuje szczypiornistom Wisły Płock i piłkarzom nożnym Manchesteru United.

Data

01 - 03 kw. 2022
Zakończone!

Informacje dodatkowe

Wstęp wolny,
Wydarzenie archiwalne

Lokalizacja

Kampus UG
Aula 1. 43, Wydział Filologiczny, ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk
7. SHALOM POLIN Gdański Festiwal Kultury Żydowskiej

Organizator

7. SHALOM POLIN Gdański Festiwal Kultury Żydowskiej
Kod QR