Martyna Wielewska - Baka | Shalom Polin 2022 fot. Maciej Rybicki

Wykład: Czy współczesny Izrael jest demokracją?

Dr Martyna Wielewska-Baka powróci do uczestników Shalom Polin z wykładem, w którym przygląda się aktualnej sytuacji politycznej w Izraelu.

Jak zmieniła się scena polityczna po listopadowych wyborach w Izraelu? Dlaczego w ostatnich miesiącach tak często mówi się o kryzysie demokracji i narodzinach faszyzmu? Kim dzisiaj jest wiecznie powracający Benjamin Netanjahu? I dlaczego według niektórych myślicieli Izrael nigdy nie był demokracją? Martyna Wielewska-Baka – doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim, tutorka akademicka. Specjalizuje się w tematyce konfliktu izraelsko-palestyńskiego, jego reprezentacjach w mediach, polityce i filmie. Popularyzuje tematykę filozoficzną i izraelską, prowadząc warsztaty, prelekcje i rozmowy w ramach różnych wydarzeń (festiwal Shalom Polin; Gdyńskie Centrum Filmowe; Festiwal Miasto Słowa w Gdyni 2022; Trójmiejski Klub „Tygodnika Powszechnego” i inne). Jest wykładowczynią na kierunku judaistyka stosowana na Uniwersytecie SWPS, współpracuje również z Uniwersytetem An-Najah w Nablusie (Palestyna).

Martyna Wielewska-Baka | Shalom Polin 2022 fot. Maciej Rybicki

02 kw. 2023