Spotkanie z drem Rafałem Kowalskim: Iluj. Genialny młodzieniec

Prowadzi dr Wanda Dittrich (Uniwersytet Gdański)

Rafał Kowalski powraca w kolejnej edycji Shalom Polin przy okazji premiery książki „Iluj. Genialny młodzieniec”. To kolejna w dorobku autora publikacja poświęcona historii i kulturze społeczności żydowskiej. Jak mówi autor: „Znów mnie zawołali z niepamięci. (…) Tym razem są to przede wszystkim poeta, na którego talencie poznali się za Oceanem i cadyk, pragnący być tak blisko ludzi, jak Boga. Oto opowieść łącząca kilka wieków i miast, profesorów i noblistę, świętych mężów i odważne kobiety, wartość słowa i znaczenie języka. Udowadnia, mam nadzieję, że w tej niepamięci jest do odkrycia jeszcze wiele interesującego i ważnego”.Rafał Kowalski – doktor nauk humanistycznych, kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, badacz dziejów żydowskich, autor reportaży: „Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska” (Muzeum Mazowieckie w Płocku, 2016), „Płoccy wypędzeni. Marzec’68” (Muzeum Mazowieckie w Płocku, 2018), czy „Reszta ciała” (Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Żydów Mazowieckich, 2020), za który otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Płocka. Gościł m.in. na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Warszawa Singera, Festiwalu Simcha we Wrocławiu, a także Festiwalu Shalom Polin w Gdańsku.

Organizator działań na rzecz propagowania relacji polsko-żydowskich (m.in. Warsztatów, spotkań, pokazów filmowych i koncertów). Interesuje go literatura amerykańska, teatr i reportaż.

02 kw. 2023

Aula 1. 43