Koncert piosenek jidysz – "Achsanjes - Ukrycia" - występuje Maria Ka Solo

Koncert piosenek jidysz – Maria Ka Solo

Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury Alternator UG we współpracy z  Oliwski Ratusz Kultury
prezentuje:

Koncert piosenek jidysz „Achsanjes – Ukrycia”
w wykonaniu
MARIA KA SOLO Maria Ka
w ramach
6. Shalom Polin 2019 Gdańskiego Przeglądu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

Sprzedaż biletów na www.ekobilet.pl/ack lub w dniu wydarzenia na godzinę przed koncertem w Oliwskim Ratuszu Kultury.

„Achsanjes – Ukrycia” ( אַכסניות ) to solowy autorski koncert Marii Ka napisany w całości w języku jidysz. Ta muzyczno–słowna wyprawa inspirowana jest kryjówkami, miejscami pozornego bezpieczeństwa, prywatnymi eremami – ochronami przed światem i ludźmi. Odosobnienie, jako centralny temat koncertu, rozumiane jest jako stan pełen pytań o granice: o to, jak być jednocześnie całością i częścią, pogodzić moje, Twoje i wspólne, jak uczestniczyć i obserwować, kochać i równocześnie doświadczać lęku w miłości. Jak odnaleźć w sobie i w świecie miejsce do regeneracji, odpoczynku, przywrócenia równowagi.

Podczas koncertu piosenki wybrzmią razem z dźwiękami z pogranicza alternatywy, bluesa i awangardy. Towarzyszyć im będą elektroniczne eksperymenty głosowe oraz, włączone w nie, oryginalne fragmenty dzieł jidysz uzupełniające całość o estetykę i wrażliwość artystów Jidyszlandu. Głos Molly Picon, dźwięk Dybuka, fragmenty wierszy Rachel Korn i Icyka Mangera – to one między innymi dopełnią przekaz stworzonych przez Marię Ka utworów.

Koncert „Achsanjes – Ukrycia” wpisuje się w nurt współczesnej twórczości w języku jidysz, która wciąż stanowi stosunkowo rzadkie i nieznane szerzej zjawisko. Jest bezpośrednim przejawem odradzania się języka wielowiekowej komunikacji Żydów aszkenazyjskich w artystycznych formułach XXI w. i w literackich komentarzach indywidualnej rzeczywistości kobiet – twórców.

***
wokal, klawisze, elektronika, dopełnienia instrumentalne, teksty, muzyka: Maria Ka

***

Maria „Ka” Kawska – wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów wykonująca materiał muzyczny w wielu językach, m.in. w polskim i w jidysz. W 2015 r. stworzyła teatralizowany koncert pt. Szpilki prezentujący twórczość żydowskiej poetki Zuzanny Ginczanki. Rok później wzięła udział w amerykańsko–polskiej koprodukcji nt. dziejów Archiwum Ringelbluma pt. Who will write our history? (premiera: 2018 r.). Badaczka kultury żydowskiej, zwłaszcza kinematografii jidysz, roli kobiet w żydowskim świecie oraz zagadnień związanych z Holokaustem. Współpracowała lub współpracuje m.in. z Muzeum POLIN, Miastem Gdańsk, Fundacjami: Bente – Kahan i Pasaże Pamięci oraz z festiwalami: Shalom Polin i Zbliżenia. W gdańskiej synagodze prowadzi wykłady w ramach Uniwersytetu Otwartego Bejt – Meir oraz zajęcia śpiewu w języku jidysz. Jej praca magisterska pt. Kobiety „złotej ery” kinematografii żydowskiej w Polsce. Bohaterki i aktorki otrzymała wyróżnienie w V konkursie im. Majera Bałabana na najlepsze prace doktorskie i magisterskie o tematyce żydowskiej organizowanym przez Żydowski Instytut Historyczny. W 2018 r. ukazała się płyta Muzyka do zaginionego filmu jidysz, którą współtworzyła jako wokalistka i muzyk. W tym samym roku premierę miał koncert Rytm 19/68, który przygotowała na okoliczność 50. rocznicy wydarzeń Marca’68. Stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. Z wykształcenia judaistka i psycholożka – absolwentka obu kierunków na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Tagi:

Data

24 mar 2019
Zakończone!

Czas

Wydarzenie archiwalne
19:00 - 20:00

Informacje dodatkowe

Dzień 4,
Wydarzenie archiwalne

Lokalizacja

Oliwski Ratusz Kultury
ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk

Organizator

SHALOM POLIN 6. GDAŃSKI PRZEGLĄD FILMÓW O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ
Kod QR