I była miłość w getcie - film kadr

Film: Marek Edelman… i była miłość w getcie

reż. Jolanta Dylewska / dokument / Polska, Niemcy / 2019 / 80 min.

Drugi dzień festiwalu Shalom Polin zamknie seans filmu w reżyserii Jolanty Dylewskiej Marek Edelman… i była miłość w getcie.

Marek Edelman, zmarły w 2009 roku ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim często podkreślał, jak ważną rolę dla żyjących w cieniu wojny pełniła miłość: zarówno ta romantyczna, jak i budząca pożądanie. To właśnie pragnienie bliskości, czułości i bezpieczeństwa było kluczowe dla mieszkańców getta. Film Jolanty Dylewskiej stanowi połączenie dokumentu opartego na rozmowie z Edelmanem oraz fabularyzowanych etiud, w których wystąpili m.in. Aleksandra Popławska, Michalina Olszańska i Marek Kalita. W produkcji brali udział także Andrzej Wajda i Agnieszka Holland.

Obraz otrzymał statuetkę Złotej Żaby na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage (2019) dla najlepszego dokumentu fabularyzowanego, wyróżnienie Jury na Docs Against Gravity Film Festival (2019) za „wdzięczne przesłanie, że miłość zawsze zwycięża”, a także Society Humanitarian Award na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce (2020).

Dystrybucja: Against Gravity

Data

01 kw. 2023
Zakończone!

Czas

19:00 - 20:30

Informacje dodatkowe

Dzień 2

Lokalizacja

Aula 1. 43
Aula 1.43, Wydział Filologiczny UG, ul. Wita Stwosza 55

Organizator

SHALOM POLIN 8. GDAŃSKI FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ
Kod QR