Dr Piotr Paziński - Przyroda i historia, cykl i linia prosta. Żydowska koncepcja czasu i kalendarz.

Speakers

Grzegorz Berendt

Polski historyk, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku; naczelnik Biura Edukacji Publicznej oddziału IPN w Gdańsku w latach 2008-2013, wykładowca historii na Uniwersytecie Gdańskim, członek Rady Naukowej Żydowskiego Instytutu Historycznego. Od 1 lutego 2018 został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego w skład zespołu ds. dialogu z Izraelem.
    Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Doktorat obronił w 1995 na podstawie pracy „Żydzi na terenie Wolnego Miasta Gdańska w latach 1920-1945 (Działalność kulturalna, polityczna i socjalna)” napisanej pod kierunkiem Stanisława Mikosa, habilitował się w 2007 na podstawie rozprawy „Życie żydowskie w Polsce w latach 1950-1956. Z dziejów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce”. Specjalizuje w historii Polski XX w., historii Pomorza, dziejach Żydów w Polsce i relacjach polsko-żydowskich. Jest autorem około 90 publikacji naukowych i ponad 30 popularnonaukowych. W dorobku naukowym ma trzy samodzielne monografie i współautorstwo 7 książek.
    Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Instytutu Kaszubskiego. Przewodniczy Radzie Muzeum Stutthof oraz jest członkiem Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau i Kolegium Historyczno-Programowego Europejskiego Centrum Solidarności[6]. Należy do redakcji pisma naukowego Wydziału Historycznego UG „Studia Historica Gedanensia”

Kampus UG
Aula 1. 43, Wydział Filologiczny, ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk

23 Mar 2019

Koszt

wstęp wolny

Etykiety

Dzień 3

Wykład Piotra Pazińskiego – Przyroda i historia, cykl i linia prosta. Żydowska koncepcja czasu i kalendarz

Dr Piotr Paziński jest redaktorem naczelnym czasopisma Midrasz.

Przeprowadzi wykład Przyroda i historia, cykl i linia prosta. Żydowska koncepcja czasu i kalendarz.

dr Piotr Paziński jest autorem dwóch powieści: „Pensjonat” (Nisza, 2010) i „Ptasie ulice” (Nisza, 2013), joyceologiem „Labirynt i drzewo. Studia nad Ulissesem Jamesa Joyce” (2005), „Dublin z Ulyssesem” (2008) oraz redaktorem naczelnym miesięcznika „Midrasz” i tłumaczem. Za „Pensjonat” otrzymał Paszport Polityki w 2009 oraz Europejską Nagrodę Literacką w 2012.