kadr filmu " w ciuni drzew"

Blok filmowy VIII

Pokaz filmowy w ramach retrospektywy 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy

W cieniu drzew – reż. Valentina Arena, Włochy, 2016, 52 min.
Film dokumentalny

Enzo udaje się w podróż by odnaleźć Sprawiedliwych wśród Narodów Świata we włoskim regionie Emilia Romagna. Ich historie są odtwarzane przez prywatne dokumenty, fragmenty wspomnień z dzieciństwa i opowieści słyszane tysiące razy. Przedstawione w filmie relacje rekonstruują żywy i ciepły obraz wydarzeń z czasu wojny, pełen szczegółów z codziennego, prostego życia, często lekceważonych przez historyczne opisy.

Reżyseria: Valentina Arena jest niezależną reżyserką i twórczynią video. Ukończyła studia filmowe w Alma Mater Studiorum w Bolonii i od 2007 r. kręci filmy krótkometrażowe, dokumentalne, prowadzi warsztaty video i organizuje imprezy kulturalne we współpracy ze stowarzyszeniami z Modeny i Bolonii. Jej prace były nagradzane we Włoszech i na świecie.

18 mar 2018