wykłady Marek Suchar

Holokaust na fotografiach. Dokument czy mistyfikacja?

Wykład Sylwia Jankowy  (UWr)

Wykład będzie dotyczył tematu fotografii wykonywanych przez żydowską ludność w łódzkim getcie i nazistowskich obozach koncentracyjnych w Polsce. W jaki sposób dokumentowano Zagładę? Jak wyglądało robienie zdjęć propagandowych? W jaki sposób więźniowie Auschwitz zdobyli aparat, dzięki któremu udało im się udokumentować sytuacje obozową? O tym czy fotografie mogą być archiwalnym dokumentem historycznym opowie Sylwia Jankowy.

Sylwia Jankowy
Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskała stopień magistra filologii polskiej i magistra kulturoznawstwa. Obecnie jest doktorantką Stacjonarnych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie związana jest z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Od lat interesuje się tematyką żydowską. Poświęciła wiele prac zagadnieniu Holocaustu i współczesnej jego recepcji. W swoich działaniach stara się walczyć ze stereo typizacją tematyki żydowskiej i przełamywać schematy myślowe.

18 mar 2018