kadr z filmu "marcowe migdały"

Wykład dr Piotr Kurpiewski UG – Marcowe Migdały.

Wpływ wydarzeń Marca ’68 na polską kinematografię.

Wydarzenia Marca ’68 miały niebagatelny wpływ na polską kinematografię. W wyniku marcowej nagonki antysemickiej do wyjazdu z Polski zostali zmuszeni wybitni twórcy filmowi o żydowskich korzeniach – m.in. reżyser Aleksander Ford czy operator Jerzy Lipman. Marzec ’68 odcisnął również swe piętno na sprawach organizacyjnych ówczesnego przemysłu filmowego – zmieniono strukturę istniejących Zespołów Filmowych w celu zwiększenia kontroli nad polską kinematografią. W swoim wykładzie Piotr Kurpiewski skupi się na dwóch zasygnalizowanych wyżej problemach.

dr Piotr Kurpiewski

Wykładowca w Katedrze Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, a także nauczyciel historii w gdyńskim Gimnazjum nr 11. Od 2007 r. naukowo zajmuje się historią polskiej kinematografii ze szczególnym uwzględnieniem czasów PRL. W 2013 r. obronił rozprawę doktorską pt. Film historyczny w Polsce Ludowej. Autor kilkunastu tekstów naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii filmu. Zafascynowany twórczością Krzysztofa Kieślowskiego i Wojciecha Smarzowskiego, a także podróżami po świecie, w których towarzyszy mu żona Ula. W 2017 roku Wydawnictwo UG opublikowało jego pierwszą książkę – Historię na ekranie Polski Ludowej, monografię powojennego polskiego kina historycznego.

15 mar 2018