kadr z filmu "nad brzegami jarkonu"

Blok filmowy VI

Pokaz filmowy w ramach retrospektywy 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy

Nad brzegami Jarkonu – reż. Avi Belkin, Izrael, 2015, 60 min.

„Nad brzegami Jarkonu” odkrywa nieznaną historię Jarkonu, rzeki o najgorszej sławie w Izraelu. Badając zależności między polityką społeczną a naturą Nad brzegami Jarkonu snuje izraelską opowieść przedstawiając ją w całkowicie nowy i ważny sposób. Śledzimy historię rzeki od początku Palestyny, kiedy Żydzi i Arabowie dzielili się jej zasobami. Obserwujemy pogorszenie się jej jakości, uzyskanie miana najbardziej zanieczyszczonej i niebezpiecznej rzeki. Śledzimy aktualne wysiłki mające na celu jej regenerację i odnowę. Przy pomocy materiałów archiwalnych oraz przeprowadzonych wywiadów reżyser odkrywa dla nas głębokie powiązania pomiędzy ludźmi i ich ziemią, pomiędzy naturą i człowiekiem.

Reżyser: Avi Belkin – ur. 1 listopada 1977 r. w północnym Tel Awiwie, jedną przecznicę od rzeki Jarkon.Ukończył wydział filmowy na Hamidrasha Art Faculty w Beit Berl College w 2007 r. Obecnie mieszka i pracuje w Los Angeles, gdzie zajmuje się kręceniem nowego filmu dokumentalnego o małym niespokojnym miasteczku w Missouri.
Nagrody:
– Nad brzegami Jarkonu / Winding – Najlepszy izraelski film dokumentalny na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Hajfie (Haifa International Film Festival), Izrael 2014
– Matka / Paddleball – Pierwsza nagroda na Doc Challenge Doc Aviv (2012)

18 mar 2018