kadr LOVE IT WAS NOT

BLOK FILMOWY I : MIŁOŚĆ W CZASACH ZAGŁADY

(Love, it was not)  Reż. Maya Sarfaty, Izrael, Austria, 2020, 83 min.

NAJLEPSZY IZRAELSKI FILM – DOCAVIV 2020

PREMIERA MIĘDZYNARODOWA– IDFA 2020

Nieprawdopodobna i tragiczna historia miłosna młodej żydowskiej więźniarki, Heleny Citron i austriackiego oficera SS, Franza Wunscha.

,,Miłość w czasach zagłady’’ jest historią o tragicznej miłości pomiędzy więźniarką a nazistą. Piękna i pełnia życia Helena Citron, która w młodości trafiła do obozu, wkrótce znajduje się pod protekcją wysokiego rangą oficera SS Franza Wunscha, który zakochuje się w niej i jej magnetycznym głosie.

Ryzykując egzekucją w razie przyłapania, byli w związku aż do końca wojny i wyzwolenia obozu. Trzydzieści lat później Helena otrzymuje list od żony Wunscha z prośbą, aby „odwdzięczyła się” – zeznawała w imieniu Wunscha. Helena musi dokonać wyboru. Czy pomoże człowiekowi, który skrzywdził tak wiele osób, ale ją ochronił?

,,Ta niezwykła ze względu na dramatyzm historia prowadzi widzów na spotkanie z urzekającymi postaciami i pokazuje im doskonały montaż oraz znakomicie przygotowane materiały archiwalne. Od początku do ostatniej sceny film balansuje na cienkiej linii pomiędzy agresorem a ofiarą, kiedy to udaje się uchwycić okropności wojny, przedstawić poruszające, żywe świadectwa, zgłębić tematy pamięci i zapominania oraz zadać przejmujące pytania o zwodniczą moc miłości”.

Dystrybucja: Mayfly

MAYA SARFATY | REŻYSERKA

Biografia

Jej wszechstronny dorobek łączy głębokie wyczucie dramatu z wyjątkowymi zdolnościami filmowymi. Jest absolwentką wydziału filmowego Uniwersytetu w Tel Awiwie, wyróżnioną przez dziekana Wydziału Humanistycznego oraz absolwentką najlepszej szkoły aktorskiej w kraju.

Jej ostatni film krótkometrażowy zdobył nagrodę Akademii Studenckiej dla NAJLEPSZEGO ZAGRANICZNEGO DOKUMENTU w Los Angeles, a inne prace były prezentowane na całym świecie w znanych miejscach, takich jak Biennale w Wenecji, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Busan, Festiwal Filmowy w Jerozolimie i wiele innych.

01 kw. 2022

Wstęp wolny,