Blok filmowy VI

MYŚLĄC O AUSCHWITZ / Auschwitz on my mind
Izrael, Polska, Wielka Brytania, 2013, reżyseria: Assaf Machnes, 16 min. , film krótkometrażowy
Roy, izraelski nastolatek, przyjeżdża do Polski z wycieczką szkolną zwiedzającą obozy zagłady i miejsca pamięci. Jednakże dla Roya wspominanie Holokaustu nie jest jedynym celem podróży; jest zainteresowany dziewczyną z klasy o imieniu Vered. Rozdarty pomiędzy obsesją społeczeństwa dotyczącą przeszłości a obsesją kolegów w sprawie seksu Roy próbuje zdobyć uczucie Vered, co stwarza dwuznaczne sytuacje balansujące między tragedią a zabawą.

HOLOKAUST – KLEJ DO TAPET?/ Holocaust – is it a wallpaper paste?
reżyseria: Mumin Shakirov, 56 min. Rosja, 2013, film dokumentalny

Siostry Karatygin osiągnęły to o czym marzy wielu młodych ludzi – stały się sławne. W tym celu wzięły udział w programie telewizyjnym „Absolutnie oszałamiające”. W tym quizie na ogół nie ma tematów pojawiających się na egzaminach, ale nieoczekiwanie dziewczyny zapytano co znaczy słowo „Holokaust”. Odpowiedziały, że to jest rodzaj kleju do tapet. Ta część programu otrzymała ogromną ilość kliknięć na YouTube i spowodowała wiele pytań dotyczących edukacji w Rosji oraz samych dziewcząt. Po spotkaniu z dziewczynami autor filmu wpadł na pomysł by zorganizować im wycieczkę do Auschwitz.

Tagi:

28 mar 2015