Wykład Piotra Pazińskiego – Przyroda i historia, cykl i linia prosta. Żydowska koncepcja czasu i kalendarz
Dr Piotr Paziński jest redaktorem naczelnym czasopisma Midrasz.
Przeprowadzi wykład Przyroda i historia, cykl i linia prosta. Żydowska koncepcja czasu i kalendarz.
dr Piotr Paziński jest autorem dwóch powieści: „Pensjonat” (Nisza, 2010) i „Ptasie ulice” (Nisza, 2013), joyceologiem „Labirynt i drzewo. Studia nad Ulissesem Jamesa Joyce” (2005), „Dublin z Ulyssesem” (2008) oraz redaktorem naczelnym miesięcznika „Midrasz” i tłumaczem. Za „Pensjonat” otrzymał Paszport Polityki w 2009 oraz Europejską Nagrodę Literacką w 2012.
Prowadzący
-
Grzegorz Berendt
Polski historyk, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku; naczelnik Biura Edukacji Publicznej oddziału IPN w Gdańsku w latach 2008-2013, wykładowca historii na Uniwersytecie Gdańskim, członek Rady Naukowej Żydowskiego Instytutu Historycznego. Od 1 lutego 2018 został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego w skład zespołu ds. dialogu z Izraelem.
Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Doktorat obronił w 1995 na podstawie pracy „Żydzi na terenie Wolnego Miasta Gdańska w latach 1920-1945 (Działalność kulturalna, polityczna i socjalna)” napisanej pod kierunkiem Stanisława Mikosa, habilitował się w 2007 na podstawie rozprawy „Życie żydowskie w Polsce w latach 1950-1956. Z dziejów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce”. Specjalizuje w historii Polski XX w., historii Pomorza, dziejach Żydów w Polsce i relacjach polsko-żydowskich. Jest autorem około 90 publikacji naukowych i ponad 30 popularnonaukowych. W dorobku naukowym ma trzy samodzielne monografie i współautorstwo 7 książek.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Instytutu Kaszubskiego. Przewodniczy Radzie Muzeum Stutthof oraz jest członkiem Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau i Kolegium Historyczno-Programowego Europejskiego Centrum Solidarności[6]. Należy do redakcji pisma naukowego Wydziału Historycznego UG „Studia Historica Gedanensia”